5 березня 2023 р., в першу неділю Великого посту, коли Церквою звершується свято Торжества Православ’я, встановлене на честь перемоги іконошанування, у патріаршому кафедральному соборі Благовіщення в м. Олександрія (Єгипет) відбулася урочиста Божественна літургія. Її очолили Блаженнійший Папа і Патріарх Олександрійський і всієї Африки Феодор ІІ та Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
Предстоятелям співслужили ієрархи та духовенство Олександрійського Патріархату і Православної Церкви України, зокрема головний секретар Священного Синоду ПЦУ митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Білоцерківський Євстратій. Під час богослужіння у храмі молилися представники української громади в Єгипті, а також дипломати Посольства України на чолі з Послом паном Миколою Нагорним. У молитві брали участь дипломати Греції та Кіпру, представники місцевої православної громади. Богослужіння звершувалося грецькою, українською та арабською мовами.
Наприкінці літургії Патріарх Феодор звернувся до Митрополита Епіфанія зі словом, в якому зокрема підкреслив важливість єдності Церкви Христової, що має свої основи в єдності віри, Священного Передання і канонічного порядку.
Також Патріарх категорично засудив порушення, вчинені Російською Церквою через вторгнення на канонічну територію Олександрійського Патріархату та створення «паралельної церкви». Таке вторгнення він назвав богохульним і зазначив: «Жодне соборне рішення Давніх Церков не дозволяє іншій Церкві – і особливо молодшій за часом створення – порушувати твердо встановлені священні канони та звершувати втручання в духовну юрисдикцію цих перших. Жодне соборне рішення Давніх Церков не дозволяє іншій Церкві – і особливо молодшій за часом створення – розвивати новітні церковно-політичні теорії щодо поширення «русского міра» в усьому світі на основі національності, чого зовсім не знає Православна еклезіологія, і що вже було засуджене Синодом нашого Патріархату».
Звертаючись особисто до Блаженнійшого Митрополита Епіфанія Папа і Патріарх Феодор підкреслив: «Ми дякуємо Триєдиному Богу, Який зібрав нас разом сьогодні для спільної участі у духовній трапезі віри. Ми шануємо Вашу поважну особу, бо Ви терпеливо співрозпинаєтеся разом з повнотою Вашої Церкви, а тому і перемагаєте як на Батьківщині Вашій, так і поза нею, отримуєте визнання всіх людей доброї волі, даєте добре свідчення і є справжнім пастирем. Ми обіймаємо у Господі наших сьогоднішніх співслужителів ієрархів та всіх побожних ієрархів в Україні, так само, як і кліриків, та надаємо батьківське благословення благородному та побожному українському народу, і молимо Господа Ісуса Христа, нашого Спасителя та Викупителя, Владику миру, споглянути на виноградник нашої сестринської Автокефальної Церкви України, визволити її від усіх страждань і увередити її на віки віків. Нехай так буде! Амінь!».
На згадку про візит і співслужіння Патріарх Феодор подарував Предстоятелю Православної Церкви України панагію із зображенням старозавітної Тройці – явлення патріарху Аврааму Трьох Ангелів, а також пастирський посох із символікою Олександрійської Церкви – Левом, символом її засновника апостола і євангелиста Марка.
У відповідь Блаженнійший Митрополит Епіфаній виголосив подячне слово та вручив пам’ятні подарунки – дві панагії і хрест, а також вишитий український рушник.
Завершилося урочисте богослужіння хресним ходом з іконами та молитвами, встановленими в чині Торжества Православ’я.
У неділю сиропусну, 26 лютого 2023 року, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолив Божественну літургію у Свято-Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі, під час якої архімандрита Єфрема (Хом’яка) було рукоположено у сан єпископа Васильківського.
Його Блаженству співслужили митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Переяславський і Вишневський Олександр, митрополит Рівненський і Острозький Іларіон, митрополит Білоцерківський Євстратій, архієпископ Луганський і Старобільський Лаврентій, архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Павло, єпископ Богородчанський Феогност, єпископ Чернігівський і Ніжинський Антоній, всечесна братія монастиря та запрошене духовенство.
Після прочитання Євангелія Блаженнійший владика виголосив першосвятительське слово проповіді та возніс особливу молитву до Господа в час, коли Батьківщина в небезпеці.
Під час відправи лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини і мирних жителів.
Наприкінці богослужіння Предстоятель автокефальної Української Православної Церкви звернувся до нового співбрата єпископа Єфрема з настановчим словом та вручив йому архієрейський жезл.
«Преосвященний єпископе Єфреме, улюблений у Христі брате!
Нині, за літургією в останню неділю перед початком Великого посту, через покладання на твою голову книги Євангелія, як символу руки Самого Господа нашого Ісуса Христа, а також рук архієреїв Помісної Церкви, звершилася твоя особиста П’ятидесятниця і ти прийняв дар Святого Духа для здійснення єпископського служіння.
Ти прийшов до стін цього монастиря на навчання, бажаючи послужити Церкві Христовій. Осягаючи науку богослів’я та живучи в цих стінах, ти утвердився у покликанні до чернечого життя та висловив прохання про зарахування тебе в число братії Михайлівської Золотоверхої обителі. Після належного випробування ти був пострижений у чернецтво, склав обітниці перед Богом та був наречений новим іменем – Єфрем, на честь священномученика Єфрема, єпископа у Херсонесі.
Понад десятиліття ти гідно ніс послух в цьому монастирі, належно дбаючи про виконання покладених на тебе обов’язків. Священний Синод Православної Церкви України на моє прохання обрав тебе вікарним єпископом Київської Митрополії, а сьогодні для звершення цього служіння через таїнство ти отримав силу благодаті Святого Духа.
Відтепер ти маєш новий послух. Завжди пам’ятай і ніколи не забувай, що єпископство, хоча і є найвищим ієрархічним служінням в Церкві – для ченця все одно залишається послухом. Це не винагорода за працю або почесне звання – хоча Церква і кличе до такого служіння тих, хто добре працює, а сан єпископа, як служителя Божого і наступника апостолів, гідно вшановується вірними. Але той, хто приступає до єпископського служіння, повинен надихатися не власними минулими заслугами і не честю, яку дає отриманий сан, але надихатися прикладом святих ієрархів у їхній жертовності, смиренні, мудрості, готовності, за словом апостола Павла, для всіх стати усім, щоб спасти хоч деяких (див. 1 Кор. 9:18-22).
Про це нагадуватиме тобі завжди також твоє власне чернече ім’я, бо святитель Єфрем був у давній час посланий до нашого краю проповідувати Бога і за Нього постраждав, ставши мучеником. Молися до святого, ім’я якого ти носиш, і проси його бути і надалі твоїм наставником у служінні Церкві та народу Божому. І якщо добре послужиш – матимеш не лише спасіння душі, заради якого ти прийшов в духовну школу і в цей монастир, але і допоможеш спасінню довірених твоїй опіці людей.
Вчора у своєму слові ти добре сповідував розуміння відповідальності, яка лягає на твої плечі. У словах Писання, святителів давнини та богословів і подвижників сучасності знаходь собі опору та дороговказ, звертаючись до них, як до вчителів.
Відтепер ти належиш до ієрархії Помісної Церкви України. Тож завжди пам’ятай про складену тобою обіцянку послуху Предстоятелю та Собору єпископів, щоби разом з ними гідно і плідно трудився ти на ниві Христові на всякому місці, де буде тобі доручено.
У юні роки Господь дав тобі відчути особливе значення храму, значення дому Божого, як ти вчора сповідав перед нами. Звершення богослужінь, молитва у храмі, проповідь Євангелія – це один з невід’ємних обов’язків єпископа. Будь в цьому добрим прикладом, словом і ділом надихаючи на благоговійне служіння доручених твоїй опіці священників і мирян.
Ти маєш добрий досвід учительства, звершуючи успішно працю в нашій недільній школі. Використовуй цей досвід і надалі, навчай дорослих і дітей вірі. Бо на власному прикладі ти знаєш, як важливо отримати настанову і бути навченим від юних літ слову Божому. Тож будь для інших добрим вчителем – і матимеш за це велику нагороду від Бога, як Його вірний служитель і співробітник.
Ти приймаєш покликання до служіння єпископського у час важких випробувань війною, яких зазнає український народ. Ми віримо, що з Божою допомогою Україна переможе агресора і буде встановлено справедливий мир. Однак ще багато років доведеться лікувати рани, завдані нашим братам і сестрам. Це також буде і твоє завдання – давати заспокоєння, розраду, надію тим, хто постраждав від насильства російської імперії зла.
Твоє рукоположення відбувається у переддень Великого посту, і перші дні твого нового служіння співпадають з цим особливим покаянним часом. Нехай це буде тобі назавжди нагадуванням і знаком, що єпископство твоє має сполучатися зі смиренням, із власною духовною боротьбою проти гріха. Ти став єпископом, але залишаєшся ченцем – пам’ятай це, і тоді Бог, бачачи Твоє смирення, подасть тобі багато дарів благодаті Духа Святого.
Служіння своє ніякий єпископ не може гідно здійснити без того, щоби мати опору у вірі, в молитві, в надії на Бога. Символом цієї опори є архіпастирський жезл, який вручається тобі. Тож прийми його і від отриманої тобою благодаті благослови вірних, які молилися про тебе сьогодні під час рукоположення», – сказав Його Блаженство.
15 лютого 2023 року, у день великого дванадесятого свята – Стрітення Господа нашого Ісуса Христа, на запрошення Архієпископа Дрогобицького і Самбірського Якова, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, взяв участь в урочистому богослужінні з нагоди престольного свята Кафедрального Собору міста Дрогобич.
Святкову Божественну Літургію звершили: Архієпископ Дрогобицький і Самбірський Яків, Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, секретар Дрогобицько-Самбірської Єпархії митр. прот. Андрій Безушко та духовенство Єпархії.
Під час урочистого богослужіння також молився Дрогобицький міський голова Кучма Тарас Ярославович зі своїми заступниками.
На запричасному зі словом повчальної проповіді до присутніх звернувся Преосвященний Владика Юліан.
Після відпусту Керуючий Коломийською Єпархією привітав Владику Якова, духовенство та вірних із престольним святом головної Святині Єпархії.
У свою чергу Архієпископ Яків подякував Владиці Юліану, духовенству та парафіянам за спільне богослужіння.
На завершення архіпастирі, у співслужінні духовенства, здійснили Чин освячення свічок.
3 лютого 2023 року, у Соборі Святої Софії Київської, Керуючий Коломийською Єпархією, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, взяв участь в урочистому богослужінні з нагоди четвертої річниці інтронізації Предстоятеля Православної Церкви, яке звершив Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
Предстоятелю помісної Української Православної Церкви співслужили архієреї й духовенство зі всієї України, а також Екзарх Вселенського Патріарха в Україні, Єпископ Команський Михаїл.
Під час відправи лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів.
Після урочистого молебню Митрополит Вінницький і Барський Симеон від імені Священного Синоду та повноти Православної Церкви України висловив вітання на адресу Предстоятеля та подав йому просфору і букет квітів.
У відповідь Митрополит Епіфаній подякував за привітання та звернувся до присутніх зі словом.
Преосвященний Владика Юліан також привітав Предстоятеля Православної Церкви України, Блаженнійшого Митрополита Епіфанія із четвертою річницею інтронізації та Днем Народження.
2 лютого 2023 року, в Синодальній залі Митрополичого дому – Резиденції Предстоятеля Православної Церкви України при Михайлівському Золотоверхому Кафедральному Соборі, під головування Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, відбулось чергове засідання Священного Синоду Української Православної Церкви (Православної Церкви України).
В роботі Священного Синоду взяв участь Керуючий Коломийською Єпархією, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан.
На своєму засіданні Священний Синод вирішував поточні справи життя Православної Церкви України та виніс відповідні рішення.
8 січня 2023 року, коли Церква Христова вшановує Собор Пресвятої Владичиці нашої Богородиці, Преосвященний Єпископ Коломийський і Косівський Юліан, на запрошення Архієпископа Чернівецького і Кіцманського Онуфрія, взяв участь у Божественній Літургії, у Кафедральному Соборі Різдва Христового міста Чернівці, з нагоди престольного свята.
Урочисту Архієрейську Божественну Літургію звершили: Митрополит Чернівецький і Буковинський Данило; Архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій; Єпископ Коломийський і Косівський Юліан та духовенство Чернівецько-Кіцманської Єпархії.
На завершення урочистого богослужіння Владика Юліан звернувся до присутніх зі словом, у якому розповів про важливість Боговтілення для спасіння християнина, а також привітав Високопреосвященного владику Онуфрія, духовенство й вірян Єпархії з Різдвяними святами та престольним святом.
У свою чергу Владика Онуфрій подякував архієреям, священикам й мирянам за спільну молитву.
Преосвященного Владику Юліана супроводжував член Єпархіальної ради Коломийської Єпархії, відомий підприємець і благодійник Дмитро Дмитрович Нагірняк.
Ввечері цього дня, у Кафедральному Соборі Преображення Господнього міста Коломиї, Архіпастир, у співслужінні духовенства, очолив Вечірню із колядками.
З нагоди свята Різдва Христового Священноархімандрит Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній 7 січня 2023 року очолив урочисту Божественну літургію в головному храмі Лаври – Успенському соборі.
Предстоятелю автокефальної Української Православної Церкви співслужили архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Луганський і Старобільський Лаврентій, єпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Павло, єпископ Богородчанський Феогност, всечесна братія монастиря та запрошене духовенство.
Під час відправи молився Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Міністр культури України Олександр Ткаченко, народні депутати й інші представники влади. Просторий храм був переповненим і не зміг вмістити усіх вірян, які зібралися на молитву з Предстоятелем.
Також близько 300 представників вітчизняних та закордонних ЗМІ завітали цього дня на богослужіння, щоби висвітлити цю, без перебільшення, історичну подію.
Після прочитання Євангелія Його Блаженство виголосив Різдвяне послання та возніс особливу молитву до Господа в час, коли Батьківщина в небезпеці.
Окрім того, під час Божественної літургії лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів.
Після відпусту Митрополит Епіфаній виголосив слово з нагоди першого богослужіння в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври.
Завершилася урочиста відправа традиційними колядками на прославлення Спасителя.
Православна Церква Кіпру офіційно повідомила про обрання Предстоятеля. Новим архиєпископом Кіпру обрано митрополита Пафського Георгія.
Процес голосування відбувся 24 грудня після завершення Літургії в каплиці апостола Варнави на території архиєпархії, передає orthodoxtimes.com
Після завершення голосування та обрання архиєпископа дзвони старого собору Святого Іоанна радісно б’ють.
За інформацією кіпрських ЗМІ, митрополит Пафський Георгій набрав 11 голосів, митрополит Лімасольський Афанасій отримав 4 голоси, при цьому був і чистий бюлетень.
Майбутній предстоятель народився 25 травня 1949 року в Ларнаці (Кіпр). З 1976 до 1980 року навчався на богословському факультеті Афінського університету. Після закінчення навчання в Афінському університеті стажувався в Англії.
17 травня 1985 року архієпископом Кіпрським Хризостомом I висвячений у сан пресвітера зі зведенням у сан архімандрита.
1994 року був призначений секретарем Священного Синоду Кіпрської Православної Церкви. Паралельно зі служінням у Священному Синоді отець Георгій викладав хімію у середній школі.
24 квітня 1996 року був обраний хорєпископом Арсінойським, вікарієм Пафської митрополії. Його архієрейська хіротонія відбулася 26 травня 1996 року. 29 грудня 2006 року рішенням Священного Синоду хорєпископа Георгія було одноголосно обрано митрополитом Пафським. Зведення його на кафедру відбулося наступного дня.
Попередній архиєпископ Кіпру Хризостом II помер 7 листопада на 82-му році життя.
У день Собору архістратига Михаїла та інших небесних сил безплотних, 21 листопада 2022 року, Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній очолив Божественну літургію у кафедральному Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі, який сьогодні відзначає престольне свято.
Предстоятелю автокефальної Української Православної Церкви співслужили митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, архієпископ Богуславський Олександр, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, архієпископ Житомирський і Поліський Володимир, архієпископ Чернівецький і Хотинський Герман, архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон, архієпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Білогородський Іоан, єпископ Харківський і Богодухівський Митрофан, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, Екзарх Вселенського Патріарха єпископ Команський Михаїл, всечесна братія Золотоверхої обителі та численне запрошене духовенство.
На малому вході Блаженнійший владика возвів до сану ігумена ієромонаха Михаїла (Карнауха) та ієромонаха Феодосія (Ляховича).
Після прочитання Євангелія Його Блаженство виголосив першосвятительське слово проповіді та возніс особливу молитву до Господа в час, коли Батьківщина в небезпеці.
Також під час відправи лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів.
Завершилося урочисте богослужіння молебнем до святого Архістратига Божого Михаїла.
Пресслужба Київської Митрополії Української Православної Церкви (ПЦУ)
7 листопада 2022 року після тривалої хвороби упокоївся Предстоятель Кіпрської Православної Церкви Архієпископ Хризостом Енглістріотіс.
Нагадаюмо, що 5 листопада 2006 року більшістю голосів при загальному голосуванні виборців з числа архиєреїв, кліриків і мирян обраний Архиєпископом Нової Юстиніани і всього Кіпру. Інтронізація відбулася 12 листопада 2006 року в кафедральному соборі святого Іоанна в Нікосії. При архиєпископі Хризостомі II в 2007 році прийнято історичне рішення про розширення складу Священного Синоду. Було відновлено давні митрополії і єпископії, а також утворені нові.13 вересня 2010 Священний Синод Православної Церкви Кіпру на урочистому засіданні, що проходило в присутності президента та інших представників влади Республіки Кіпр, офіційно затвердив новий Статут Церкви.Архиєпископ Хризостом II нерідко робив різкі заяви на адресу кіпрського уряду, нездатного вирішити питання окупації Північного Кіпру.У травні 2011 року висловив стурбованість з приводу зазіхань Російської Православної Церкви на першість у православному світі, а також заявив, що п’яте місце в диптихах Помісних Церков повинна займати Церква Кіпру, а не Російська Церква.24 жовтня 2020 року, під час синодальної спільної Божественної Літургії у монастирі Богородиці Хрісоррогіатісса, що у м. Пафос, вперше під час Великого входу пом’янув у Диптиху ім’я Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, чим визнав автокефалію Православної Церкви України.